Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

74 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Inne zastosowania Inne zastosowania
Akcesoria Akcesoria
Konfigurator Konfigurator

Najczęstsze błędy popełnianie przy montażu sprężyn gazowych

   01/04/2021 09:53:22    0 Komentarze

O istnieniu sprężyn gazowych w aucie zwykle przypominamy sobie dopiero wówczas, gdy ciężka klapa samochodowego bagażnika nie chce unieść się do końca lub po uniesieniu samoczynnie opada w dół. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wymienić zużyty lub uszkodzony element na nowy. Jak dobrać jego właściwy rodzaj? Na jakie błędy montażowe należy uważać, by eksploatacja siłownika gazowego była bezpieczna, a sam sprzęt zachował wysoką sprawność działania przez możliwie długi czas?

Wybór właściwego siłownika

Podstawowym błędem przy wymianie zużytej sprężyny na nową jest zakup jej nieodpowiedniej wersji. Siłowniki gazowe odpowiedzialne za unoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych, takich jak maski czy bagażniki samochodowe, muszą dysponować określoną siłą zdolną do ich wypchnięcia. Jeśli wybierzemy element o właściwej długości i szerokości, ale oferujący zbyt małą siłę pchającą, wówczas sprawność jego działania będzie ograniczona. Dlatego przed zakupem nowych siłowników gazowych, zwłaszcza jeśli interesują nas zamienniki, warto sprawdzić tabliczkę znamionową oryginału i zakupić sprzęt o identycznych parametrach. Tym, co powinno nas szczególnie interesować to długość całkowita sprężyny, długość skoku oraz siła F1 najczęściej podawaną w Newtonach. Ważne są również takie elementy techniczne jak rodzaj stosowanego mocowania. By ułatwić sobie montaż, warto wybierać sprężyny gazowe wyposażone w taki sam rodzaj mocowania, jaki był stosowany w oryginale. Najłatwiejszym sposobem na zakup odpowiedniej części jest skorzystanie z pomocy sklepu zajmującego się sprzedażą tego typu elementów i wskazanie marki, modelu oraz rocznika auta, do jakiego potrzebujemy nowych sprężyn.

Montaż na sztywno

Jednym z częstych błędów pojawiających się podczas instalacji sprężyn gazowych jest ich tzw. montaż na sztywno. Odnosi się to przede wszystkim do siłowników wyposażonych w stalowe oczko przelotowe, które po zbyt mocnym dokręceniu śruby, powoduje powstawanie naprężeń bocznych na tłoczysku sprężyny. Instalacja na sztywno przyczynia się do szybszego zużycia tłoczyska. Naprężenia boczne powodują nierównomierne zużycie uszczelnienia, co w konsekwencji prowadzi do utraty części gazu i pogorszenia sprawności działania sprężyny. Gdy siłowniki gazowe z metalowym oczkiem przelotowym instalujemy na sztywno, możemy mieć pewność, że po pewnym czasie (dość szybko) przestaną one realizować powierzoną im funkcję, a wypychany przez nie element konstrukcyjny będzie unosił się jedynie częściowo. Wybierając tego typu sprężynę gazową, należy pamiętać o zachowaniu minimalnego luzu montażowego. Dzięki temu nie ulegnie ona szybkiemu zużyciu, ale i przypadkowo nie wyskoczy z mocowania.

Instalacja poza osią

W przypadku montażu siłowników gazowych z oczkiem przelotowym należy uważać nie tylko na siłę ich dokręcenia, ale i montaż w osi. Nawet przy niewielkim, zaledwie kilkustopniowym odchyleniu pojawiają się siły, które negatywnie wpływają na żywotność tłoczyska. Sprężyny gazowe zainstalowane poza osią są znacznie bardziej narażone na szybkie uszkodzenie uszczelnienia i utratę gazu technicznego (azotu) niż te, które zostały zainstalowane w prawidłowy sposób. Dlatego przed montażem należy sprawdzić, czy końcowe elementy montażowe nie uległy odkształceniu i czy przyłożona do nich sprężyna znajduje się w linii prostej. Gdy instalacja wymaga odgięcia jednego lub obu elementów montażowych znajdujących się na końcach sprężyny, wówczas mogą pojawić się dodatkowe siły, które w szybkim czasie doprowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia nowego elementu.

Właściwy kierunek montażu

Popularnym błędem pojawiającym się podczas instalacji nowych sprężyn gazowych jest wybór nieodpowiedniego kierunku ich montażu. Warto pamiętać, że na sprawność działania siłowników wpływa nie tylko szczelność układu, ale i jego właściwe smarowanie. Dlatego siłowniki gazowe powinny być instalowane w ten sposób, by podczas wysuwania się tłoczyska z cylindra olej w swobodny sposób spływał w kierunku uszczelnienia. W ten sposób wydłużamy trwałość całej konstrukcji, zabezpieczamy uszczelkę i minimalizujemy ryzyko ucieczki gazu. W praktyce, przy wymianie zużytego elementu na nowy, staramy się zainstalować go w takim samym położeniu, w jakim zainstalowany był oryginał – cylinder (grubszy element sprężyny) w zależności od modelu auta może być mocowany bezpośrednio do klapy bagażnika lub odwrotnie, do karoserii. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu sprężyny gazowej z przegubem kulowym specjalnym rodzajem zawleczki (metalowego pinu), który zapobiegnie ryzyku jej wyskoczenia z metalowego sworznia kulowego, co może zdarzyć się przy większych naprężeniach.

Powielanym błędem podczas montażu sprężyn jest również wymiana zaledwie jednego elementu, zamiast dwóch. Siłowniki gazowe, zwłaszcza w przypadku klap bagażników samochodowych, staramy się wymieniać parami. Dzięki temu ich sprawność działania jest jednakowa. Gdy wymieniamy zaledwie jeden z elementów, wówczas będzie on narażony na oddziaływanie większych sił i ulegnie szybszemu zużyciu. By zachować wysoką sprawność działania sprężyn w dłuższym czasie, należy dbać również o czystość tłoczyska.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie publikujemy)
   Strona: (strona www z http://)
* Komentarz:
Kod zabezpieczający