Szukaj sprężyn gazowych wg parametrów:

Marka samochodu

Model samochodu

Rocznik

Długość całkowita [mm]

Długość skoku [mm]

Siła [N]

Producent

jak obliczyć siłę sprężyny gazowej?

Przy projektowaniu rozwiązań konstrukcyjnych warto zamówić sprężynę gazową z zaworem do upuszczania gazu, ponieważ wtedy jest ona maksymalnie nabita azotem i w miarę jego upuszczania możesz uzyskać pożądaną wartość siły.

Poniżej przedstawiamy przykładowy schemat obliczeń siły sprężyn gazowych.

Obliczenia sily.

Powrót do góry

jak zmniejszyć siłę sprężyny gazowej z zaworem?

Zawór do upuszczania/dobijania gazu znajduje się zazwyczaj w gwincie od strony cylindra sprężyny gazowej, może też występować z boku.

Jeżeli chcemy upuścić gaz ze sprężyny, wystarczy wsunąć w otwór zaworu bardzo cienki płaski śrubokręt lub klucz imbusowy i lekko docisnąć. Usłyszymy wtedy lekki syk ulatniającego się gazu.

Nie należy jednak zbyt długo przytrzymywać wciśniętego zaworu, ponieważ może uciec zbyt dużo gazu!

Upuszczanie

.

Powrót do góry

jak odczytywać oznaczenia sprężyn gazowych?

Każdy z producentów sprężyn gazowych stosuje własny system oznaczania swoich produktów. Uniwersalnym parametrem jest siła podawana w Newtonach - [N]. Przy wysyłaniu zapytania lub rozmowie z naszym konsultantem postaraj się odczytać ze starego siłownika ciąg cyfr występujących przed tym symbolem.

 

Odczytywanie

Powrót do góry

na co uważać?

Podczas montażu oraz pracy sprężyn gazowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie doszło do mechanicznych uszkodzeń przede wszystkim tłoczyska. Każda, nawet z pozoru mała rysa może doprowadzić do rozszczelnienia układu.

Powrót do góry

JAk ZAmontować sprężynĘ gazowĄ?

Operacja usuwania i montowania nowej sprężyny gazowej to zazwyczaj bardzo prosty proces, którą można wykonać całkowicie na własną rękę. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy zadzwoń, lub napisz do nas.

Pamiętaj aby zamontować sprężynę gazową tą samą stroną jak było to zrobione oryginalnie. Jeżeli tłoczysko było skierowane do góry, po wymianie sprężyn ustaw je w ten sam sposób by utrzymać olej w elemencie uszczelniającym oraz zwiększyć ich żywotność.

Wymianę sprężyn gazowych najlepiej przeprowadzać w dwie osoby. Po demontażu pierwszej ze sprężyn poproś drugą osobę by przytrzymała klapę w pozycji otwartej.

Plastikowa "kulka"

Montaz1

Plastikowa końcówka "kulkowa" jest używana przy pierwszym montażu przez większość producentów samochodów.

Montaz2

W celu jej demontażu musisz wyposażyć się najlepiej w mały płaski śrubokręt, którym należy podważyć metalową blaszkę zabezpieczającą.

Montaz3

Po odchyleniu blaszki pociągnij w swoją stronę całą sprężynę gazową, tak by zeskoczyła z metalowej kulki przykręconej do bagażnika. Pamiętaj, żeby poprosić kogoś o asystę w trzymaniu klapy, ponieważ druga sprężyna gazowa może samotnie nie utrzymać jej ciężaru.

Metalowa "kulka"

Montaz4

Metalowa końcówka może być stosowana wymiennie z plastikową, lecz z pewnością gwarantuje dłuższą żywotność.

Montaz5

Aby zdemontować metalową końcówkę należy najpierw usunąć tzw. zawleczkę. Jak widać na zdjęciu jest to pojedynczy drucik, który uniemożliwia zsunięcie się sprężyn gazowych z metalowych kulek. Wystarczy lekko go odgiąć rękoma i usunąć z końcówki.

Montaz6

Przy montażu najpierw należy nałożyć końcówke na metalową kulkę i następnie zabezpieczyć ją przed zsunięciem "zawleczką".

Powrót do góry