Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

74 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Inne zastosowania Inne zastosowania
Akcesoria Akcesoria
Konfigurator Konfigurator

Bezpieczeństwo i obsługa

  • Nigdy nie próbuj otwierać sprężyny gazowej. Sprężyny gazowe są wypełnione azotem, który jako naturalnie zawarty w powietrzu jest gazem bezpiecznym. Ponieważ jednak cylinder może być napełniony azotem pod bardzo wysokim ciśnieniem - wszelkie działania mające na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrz cylindra mogłyby spowodować poważne obrażenia ciała lub szkody majątkowe.
  • Standardowe sprężyny gazowe są przeznaczone do stosowania w zakresie temperatur od około "
  • 30" do "+ 80" stopni Celsjusza (wielkości różnią się w zależności od producenta). Dla innych zakresów temperatur oferujemy specjalne sprężyny gazowe.
  • Produkty zaprojektowane są w taki sposób, aby wytrzymały co najmniej dziesiątki tysięcy cykli w standardowych warunkach. Żywotność sprężyny gazowej zależy od wielu czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, wilgotność i jakość powietrza.
  • Sprężyny gazowe są urządzeniami bezobsługowymi i nie wymagają żadnych czynności serwisowych. Nie należy smarować lub oliwić tłoczyska.
  • Nie wolno narażać sprężyn gazowych na naprężenia rozciągające oraz gnące, drgania, a zwłaszcza na gwałtowne rozciąganie czy długotrwałe działanie wysokich temperatur.
  • Sprężyny gazowe nie mogą być używane jako ograniczniki maksymalnego otwarcia. Jeżeli zachodzi taka potrzeba należy zastosować ograniczniki końcowe.
  • Prawidłowe działanie sprężyn gazowych jest zagwarantowane przez odpowiednie uszczelnienie i gładkość powierzchni tłoczyska. Czynniki te pozwalają na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrz cylindra. Każde mechaniczne uszkodzenie powierzchni tłoczyska może prowadzić do utraty funkcjonalności, dlatego należy chronić tłoczysko przed uderzeniami, brudem i zadrapaniami.
  • Niedopuszczalna jest instalacja sprężyn gazowych z widocznymi uszkodzeniami i/lub niekompletnych.
  • Sprężyny gazowe nie mogą podlegać żadnym modyfikacjom (np. skracaniu, wydłużaniu, zmniejszaniu lub powiększaniu średnic, malowaniu, spawaniu), ingerencji w konstrukcję sprężyny, ogrzewaniu, szlifowaniu, otwieraniu lub wierceniu, usuwaniu nadruków, wymianie elementów złącznych itp.
  • Sprężynę gazową należy montować i demontować w stanie rozciągniętym. Nie wolno demontować zamkniętej lub częściowo ściśniętej sprężyny.
  • Podczas montażu i demontażu sprężyny należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
  • Projektując urządzenie wykorzystujące sprężynę gazową proszę zwrócić uwagę na istotne zasady bezpiecznego i długotrwałego użytkowania sprężyn gazowych.

Powrót do góry

jak obliczyć siłę sprężyny gazowej?

Przy projektowaniu rozwiązań konstrukcyjnych warto zamówić sprężynę gazową z zaworem do upuszczania gazu, ponieważ wtedy jest ona maksymalnie nabita azotem i w miarę jego upuszczania możesz uzyskać pożądaną wartość siły.

Poniżej przedstawiamy przykładowy schemat obliczeń siły sprężyn gazowych.

Obliczenia sily.

Powrót do góry

jak zmniejszyć siłę sprężyny gazowej z zaworem?

Zawór do upuszczania/dobijania gazu znajduje się zazwyczaj w gwincie od strony cylindra sprężyny gazowej, może też występować z boku.

Jeżeli chcemy upuścić gaz ze sprężyny, wystarczy wsunąć w otwór zaworu bardzo cienki płaski śrubokręt lub klucz imbusowy i lekko docisnąć. Usłyszymy wtedy lekki syk ulatniającego się gazu.

Nie należy jednak zbyt długo przytrzymywać wciśniętego zaworu, ponieważ może uciec zbyt dużo gazu!

Upuszczanie

.

Powrót do góry

jak odczytywać oznaczenia sprężyn gazowych?

Każdy z producentów sprężyn gazowych stosuje własny system oznaczania swoich produktów. Uniwersalnym parametrem jest siła podawana w Newtonach - [N]. Przy wysyłaniu zapytania lub rozmowie z naszym konsultantem postaraj się odczytać ze starego siłownika ciąg cyfr występujących przed tym symbolem.

Odczytywanie

Powrót do góry

na co uważać?

Podczas montażu oraz pracy sprężyn gazowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie doszło do mechanicznych uszkodzeń przede wszystkim tłoczyska. Każda, nawet z pozoru mała rysa może doprowadzić do rozszczelnienia układu.

Powrót do góry

Jak Zamontować sprężynę gazową?

Operacja usuwania i montowania nowej sprężyny gazowej to zazwyczaj bardzo prosty proces, którą można wykonać całkowicie na własną rękę. Jeżeli jednak potrzebujesz pomocy zadzwoń, lub napisz do nas.

Pamiętaj aby zamontować sprężynę gazową tą samą stroną jak było to zrobione oryginalnie. Jeżeli tłoczysko było skierowane do góry, po wymianie sprężyn ustaw je w ten sam sposób by utrzymać olej w elemencie uszczelniającym oraz zwiększyć ich żywotność.

Wymianę sprężyn gazowych najlepiej przeprowadzać w dwie osoby. Po demontażu pierwszej ze sprężyn poproś drugą osobę by przytrzymała klapę w pozycji otwartej.

Plastikowa "kulka"

Montaz1

Plastikowa końcówka "kulkowa" jest używana przy pierwszym montażu przez większość producentów samochodów.

Montaz2

W celu jej demontażu musisz wyposażyć się najlepiej w mały płaski śrubokręt, którym należy podważyć metalową blaszkę zabezpieczającą.

Montaz3

Po odchyleniu blaszki pociągnij w swoją stronę całą sprężynę gazową, tak by zeskoczyła z metalowej kulki przykręconej do bagażnika. Pamiętaj, żeby poprosić kogoś o asystę w trzymaniu klapy, ponieważ druga sprężyna gazowa może samotnie nie utrzymać jej ciężaru.

Metalowa "kulka"

Montaz4

Metalowa końcówka może być stosowana wymiennie z plastikową, lecz z pewnością gwarantuje dłuższą żywotność.

Montaz5

Aby zdemontować metalową końcówkę należy najpierw usunąć tzw. zawleczkę. Jak widać na zdjęciu jest to pojedynczy drucik, który uniemożliwia zsunięcie się sprężyn gazowych z metalowych kulek. Wystarczy lekko go odgiąć rękoma i usunąć z końcówki.

Montaz6

Przy montażu najpierw należy nałożyć końcówke na metalową kulkę i następnie zabezpieczyć ją przed zsunięciem "zawleczką".

Powrót do góry