Szukaj sprężyn gazowych wg parametrów:

Marka samochodu

Model samochodu

Rocznik

Długość całkowita [mm]

Długość skoku [mm]

Siła [N]

Producent

Jak montować sprężyny gazowe?

Jak montować sprężyny gazowe?

Nie musisz z każdym problemem jeździć do mechanika, ponieważ niektóre czynności związane z wymianą części eksploatacyjnych w Twoim samochodzie są na tyle proste do wykonania, że możesz podejmować się realizacji na własną rękę. Jedną z takich czynności jest m.in. wymiana sprężyn gazowych klapy bagażnika oraz maski silnika.

Czego potrzebujesz i jak zacząć? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania, by nikt nie miał więcej problemów z wymianą zużytego produktu na nowy. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Krok pierwszy – skompletuj narzędzia i zabezpiecz miejsce pracy

Czego potrzebujesz do demontażu starych sprężyn gazowych? Niewielki płaski śrubokręt (np. próbnik) powinien wystarczyć. Warto jednak poprosić kogoś o pomoc, ponieważ gdy zdemontujesz już jeden siłownik, drugi może po prostu nie wytrzymać ciężaru klapy. Pomocnik będzie musiał jedynie przytrzymać ją w górze, lecz nie musi się obawiać gdyż większość siły w dalszym ciągu będzie spoczywać na sprężynie, więc klapa nie będzie ciężka.

Krok drugi – demontaż starych siłowników

Teraz wszystko zależy od tego, przy pomocy jakiej końcówki sprężyny gazowe zostały zamontowane w Twoim aucie. Na potrzeby naszego artykułu przedstawimy  informacje dla najczęściej spotykanego typu końcówki tzw. kulki,  wykonanej z plastiku lub metalu.

“Kulka” z plastiku

Produkt wykonany z plastiku jest zazwyczaj montowany fabrycznie przez większość producentów. Nie oznacza to jednak, że siłowniki są na 100% fabryczne. Jeżeli nie jesteś pierwszym właścicielem samochodu jest wielce prawdopodobne, że w międzyczasie sprężyny gazowe zostały już wymienione z wyrobu OE na część zamienną, gdyż ich standardowa trwałość to około 30 000 cykli. Plastikowe elementy mogą być stosowane zamiennie z asortymentem metalowym, ponieważ materiał nie ma wpływu na pracę i żywotność pozostałych komponentów.“Kulki” nie musisz demontować bezpośrednio ze sprężyny gazowej, by zająć się wymianą siłownika.

W celu demontażu całej części należy za pomocą śrubokręta podważyć blaszkę lub zaślepkę, która znajduje się po zewnętrznej stronie kulki. Gdy zostanie już odchylona lub nawet zerwana (nie musisz się tym przejmować, stary siłownik nie będzie już używany i montowany), pozostaje jedynie pociągnąć sprężynę w swoją stronę. Jeżeli siłownik w dalszym ciągu stawia opór (końcówka nie chce „zeskoczyć” z metalowej kulki przykręconej do nadwozia) możesz lekko uderzyć wewnętrzną częścią dłoni w cylinder lub tłoczysko w niewielkiej odległości od miejsca mocowania do klapy bagażnika aby ułatwić zsunięcie się całego elementu.

“Kulka” z metalu

Są one chętniej wybierane w razie ewentualnej wymiany przez użytkowników, ponieważ materiał jest znacznie wytrzymalszy od plastiku. Wymiana siłowników w przypadku konstrukcji z metalu nie wymaga stosowania narzędzi. Siłownik zabezpieczony jest jedynie za pomocą metalowej zawleczki, którą należy wyciągnąć. Po wykonaniu tej czynności należy tak jak w przypadku końcówki plastikowej zdjąć siłownik z metalowej kulki przymocowanej do klapy bagażnika.

Krok trzeci – przygotowanie i montaż

Metalową kulkę wkręconą w nadwozie (klapę bagażnika) należy przetrzeć  suchą i czystą ścierką, by pozbyć się zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez lata użytkowania. W przypadku montażu nowych sprężyn gazowych z plastikową “kulką” należy odchylić wcześniej wspomnianą blaszkę, zaślepkę lub pierścień, lecz należy uważać, by ich nie zerwać i nie uszkodzić. Następnie zakładamy sprężynę gazową dociskając końcówkę do metalowej kulki w nadwoziu aż „wskoczy” na swoje docelowe miejsce. W ten sposób możemy cieszyć się nowymi częściami wysokiej jakości i płynnym podnoszeniem się lub stabilnym opuszczaniem klapy.

Przydatne wskazówki

Nie demontuj dwóch siłowników jednocześnie, ponieważ cały ciężar będzie spoczywać na rękach Twojego pomocnika. Wymień w pierwszej kolejności element z jednej strony i dopiero zajmij się drugim.

Jeżeli nie masz wsparcia w postaci drugiej osoby, klapę bagażnika możesz oprzeć na swoim barku. Przygotuj wcześniej wszystkie narzędzia i części, by mieć je pod ręką.

Pamiętaj, by zamontować sprężynę w tę samą stronę, jak zrobił to producent, np. tłoczyskiem (węższą częścią, tzw. ”prętem”) do góry. Siłowniki utrzymają wtedy olej, a żywotność całego wyposażenia klapy bagażnika czy maski silnika będzie znacznie dłuższa.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Not Published)
* Komentarze:
Przepisz treść z obrazka