Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

71 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Zastosowanie sprężyn gazowych – gdzie można z nich skorzystać?

   11/02/2020 00:00:00    0 Komentarze

Zastosowanie sprężyn gazowych – gdzie można z nich skorzystać?

Ze względu na dużą uniwersalność, bezobsługowy charakter, trwałość i łatwość montażu siłowniki gazowe wykorzystywane są dziś powszechnie w wielu branżach, przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, lotniczym oraz meblarskim. To sprzęt, który wspiera pracę ludzkich mięśni, poprawia komfort i bezpieczeństwo obsługi wielu urządzeń. Pomaga w unoszeniu, podtrzymywaniu i blokowaniu ciężkich elementów, takich jak klapy bagażników samochodowych, okna dachowe czy drzwi w szafkach.

Czym są i jak działają sprężyny gazowe?

To zamknięte układy, których głównymi składowymi są cylinder, tłoczysko i sprężony gaz.. Dzięki zastosowaniu specjalnych uszczelek są to układy szczelne, wypełnione gazem roboczym, którym najczęściej jest azot. Z uwagi na dość prostą konstrukcję jest to sprzęt charakteryzujący się dużą niezawodnością działania, w zasadzie bezobsługowy, oferujący siłę pchającą lub ciągnącą dostosowaną do ściśle określonego zadania. Sprężyny gazowe bazują na ruchu wewnętrznym tłoczyska, które podczas ruchu stopniowo zmniejsza przestrzeń w cylindrze. W ten sposób generowana jest siła, która działa w kierunku przeciwnym do punktu ciężkości unoszonego lub opuszczanego elementu konstrukcyjnego. Dzięki temu podnoszenie, opuszczanie, przytrzymywanie i blokowanie ciężkich klap lub dowolnie innych elementów konstrukcyjnych jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Zastosowanie sprężyn gazowych – gdzie można z nich skorzystać?

Jakie rodzaje siłowników gazowych znajdziemy w sprzedaży?

Podstawową klasyfikacją tego typu sprzętu jest jego podział według kryterium sposobu działania. W tym sensie możemy mówić o sprężynach pchających, ciągnących i blokujących. Inna popularna klasyfikacja dzieli sprężyny gazowe na modele standardowe, kompaktowe i komorowe, a za kryterium różnicujące uznawany jest w tym przypadku schemat ich budowy. W firmach zajmujących się sprzedażą siłowników zwykle spotykamy się z tą pierwszą klasyfikacją niekiedy wzbogaconą o jeszcze jeden rodzaj sprężyn, modele o podwójnym skoku – składają się z dwóch niezależnych cylindrów o różnej wartości siły, co sprawdza się przy unoszeniu ciężkich elementów, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużym kątem otwarcia. Najpopularniejszym rodzajem siłowników są oczywiście standardowe sprężyny gazowe pchające, które powszechnie stosuje się w motoryzacji, przemyśle meblarskim, a także w przemyśle medycznym, lotniczym, maszynowym czy morskim.

Jakie są możliwie zastosowania sprężyn gazowych?

To sprzęt niezwykle uniwersalny, sprawdzający się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność bezpiecznego unoszenia lub opuszczania ciężkich elementów konstrukcyjnych, przede wszystkim różnego typu klap. Ze względu na trwałość i bezobsługowy charakter, a także łatwość dostosowania siły pchającej do ciężaru unoszonego elementu, siłowniki gazowe stosowane są dziś powszechnie w wielu branżach, Gdzie używa się ich najczęściej?

Jednym z największych odbiorców tego typu sprzętu jest przemysł motoryzacyjny. Sprężyny gazowe w samochodach używane są przede wszystkim do unoszenia ciężkich klap bagażników i masek samochodowych, a w designerskich modelach aut, niekiedy również do unoszenia drzwi – gdy otwierają się wertykalnie. Siłowniki gazowe powszechnie stosuje się w pojazdach specjalistycznych, ciągnikach i maszynach rolniczych, a także w popularnych kategoriach sprzętu budowlanego i pojazdach wykorzystywanych w logistyce, takich jak wózki widłowe. Sprężyn gazowych używa się jako wsparcia przy obsłudze drzwi, okien oraz różnego rodzaju klap. Z jednej strony ułatwiają one unoszenie tego typu elementów, a z drugiej pozwalają blokować je w określonej pozycji, minimalizując w ten sposób ryzyko ich samoczynnego zamknięcia. To wpływa nie tylko na poprawę komfortu obsługi takich elementów, ale także na ogólną poprawę bezpieczeństwa.

Poza szeroko pojętym przemysłem motoryzacyjnym i maszynowym znaczącym odbiorcom sprężyn gazowych jest przemysł meblarski. Siłowników, podobnie jak w przemyśle motoryzacyjnym, używa się tutaj do unoszenia i bezpiecznego opuszczania elementów konstrukcyjnych mebli. Najczęściej są to uchylane, poruszające się wertykalnie (pionowo) drzwiczki. Sprężyny gazowe pozwalają w wygody sposób unosić fronty kuchennych szafek przeznaczonych do montażu ściennego, instalowanych na dużej wysokości czy uchylać zwykle dość duże, a przez to ciężkie drzwiczki barków. Coraz częściej stosowane są również charakteryzujące się dużą siłą pchającą siłowniki gazowe do łóżek. Dzięki nim korzystanie z pojemnika na pościel jest wygodniejsze i pozwala zrezygnować z systemu szuflad wysuwanych, które w mniejszych sypialniach są całkowicie niepraktyczne.

Niskie ceny, niezawodność działania i duża różnorodność sprężyn gazowych sprawia, że jest to sprzęt coraz częściej obecny w naszym życiu, choć nie zawsze mamy tego pełną świadomość. Uniwersalne sprężyny gazowe wykorzystywane są m.in. do unoszenia okien dachowych, pokryw w solariach, ułatwienia obsługi niektórych urządzeń treningowych, profesjonalnych łóżek szpitalnych czy sprzętu rehabilitacyjnego. Są stosowane przy nośnikach reklam, w przyczepach gastronomicznych i wielu innych miejscach.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz