Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

71 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Sprężyny gazowe w Twoim samochodzie! Gdzie występują i jak je wymienić?

   12/04/2020 00:00:00    0 Komentarze

Sprężyny gazowe w Twoim samochodzie! Gdzie występują i jak je wymienić?

W celu zwiększenia komfortu unoszenia klapy bagażnika, w większości modeli współcześnie produkowanych samochodów osobowych stosuje się tzw. sprężyny gazowe. To działające w sposób automatyczny niewielkie siłowniki o charakterystycznie wydłużonym kształcie, które po zwolnieniu blokady zamka i delikatnym uniesieniu klapy natychmiast wypychają ją ku górze, jednocześnie zapobiegając jej samoczynnemu opadnięciu. Dzięki nim unoszenie ciężkich klap jest łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Siłowniki gazowe – co to takiego?

To dość prosty podzespół składający się ze szczelnego cylindra wypełnionego gazem, najczęściej azotem i pracującego w jego wnętrzu tłoczyska. Całość układu jest zabezpieczona dobrej jakości uszczelniaczem, który minimalizuje ryzyko szybkiego rozszczelnienia się układu, gwarantując jego wysoką sprawność działania w szerokim zakresie temperatur powietrza. Podczas pracy tłoczysko ściska gaz znajdujący się w cylindrze. W ten sposób generowana jest siła zdolna do wypchnięcia ciężkiego elementu konstrukcyjnego, którym w przypadku samochodów osobowych jest zwykle klapa bagażnika, ewentualnie maska silnika. Siła działania sprężyny gazowej musi być dostosowana do ciężaru klapy. Ważna jest również długość cylindra i tłoka. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju siłownika pozwala unieść klapę na optymalną wysokość i zatrzymać ją w punkcie przewidzianym przez konstruktora auta. Dzięki temu unoszenie ciężkich klap bagażników samochodowych, zwłaszcza w popularnych dziś samochodach typu hatchback, jest bardzo łatwe i nie sprawia najmniejszych problemów nawet tym osobom, które nie dysponują zbyt dużą siłą fizyczną.

Zastosowania sprężyn gazowych w motoryzacji

Powszechne zastosowanie siłowników gazowych w motoryzacji wywarło znaczący wpływ na komfort codziennego użytkowania wielu kategorii pojazdów. Tego typu podzespoły stosuje się dziś już nie tylko w samochodach specjalistycznych, maszynach budowlanych czy pojazdach rolniczych, przede wszystkim w ciągnikach, ale także w samochodach osobowych, ciężarowych czy autobusach. Sprężyny gazowe do samochodów wykorzystywane są przede wszystkim do unoszenia klap bagażników oraz masek silników. W pojazdach specjalistycznych używa się ich także do unoszenia ciężkich szyberdachów, uchylania szyb czy drzwi, tak by uniemożliwić ich samoczynne zatrzaśnięcie się podczas pracy. Siłowniki gazowe stosowane są również w futurystycznych samochodach osobowych z drzwiami unoszonymi ku górze lub drzwiami otwieranymi automatycznie, rozchylającymi się na boki. Prosty mechanizm umożliwia bezproblemowe unoszenie ciężkich elementów konstrukcyjnych w płynny sposób i to bez konieczności stosowania dodatkowego zasilania czy instalacji kosztowych układów hydraulicznych. Siłowniki wypełnione neutralnym dla środowiska gazem, najczęściej azotem, są rozwiązaniem tanim, skutecznym, trwałym i niezawodnym w działaniu. Jeśli jednak ulegną uszkodzeniu, bez problemu można wymienić je na nowe i to bez konieczności odwiedzania warsztatu. W sprzedaży znaleźć można wiele sprężyn gazowych dopasowanych do niemal każdego obecnego na rynku pojazdu – samochodu osobowego, ciężarowego, autobusu, ciągnika rolniczego czy wózka widłowego. Co ważne, nie trzeba sięgać po produkty oryginalne. Alternatywą mogą być dopasowane do konkretnego modelu auta, dobrej jakości zamienniki, na przykład słynące z dużej wytrzymałości i wysokiej sprawności działania sprężyny gazowe FA Krosno – polska firma specjalizująca się w produkcji siłowników dedykowanych szeroko pojętej branży motoryzacyjnej.

Samodzielna wymiana sprężyny gazowej w samochodzie

Wbrew pozorom samodzielna wymiana zużytych lub uszkodzonych sprężyn unoszących klapę bagażnika/maskę silnika jest bardzo prosta i z powodzeniem można wykonać ją we własnym zakresie, co oczywiście pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Jeśli zauważymy, że klapa bagażnika samochodowego nie unosi się do końca lub spada nam na głowę, prawdopodobnie doszło do uszkodzenia uszczelniacza w siłowniku gazowym i częściowej ucieczki gazu – przez to sprężyna nie ma siły, by unieść klapę do góry i utrzymać ją w bezpiecznym położeniu. Sprężyny gazowe najczęściej instalowane są parami i problemy z unoszeniem klapy bagażnika lub maski mogą oznaczać uszkodzenie jednego z siłowników – z czasem, ze względu na większe obciążenie sprawnej sprężyny, również ona ulegnie uszkodzeniu i klapa po uniesieniu do góry będzie spadała nam na głowę. Siłowniki najlepiej wymieniać parami, dzięki czemu mamy pewność, że działają z taką samą siłą. Sama wymiana jest bardzo prosta. Wystarczy poszukać siłowników gazowych dopasowanych do konkretnego modelu auta. Pomocne mogą być również oznaczenia techniczne umieszczone na korpusie oryginalnych sprężyn – najważniejszym parametrem jest siła (N), wymiary (długość całkowita i długość skoku) oraz rodzaj gwintu. Demontujemy zużyte siłowniki zdejmując je z wbudowanych w karoserię szpilek (można sobie pomóc, używając do tego śrubokrętu), które następnie oczyszczamy z resztek smaru, drobin kurzu lub piasku i zakładamy na nie nowe, dopasowane siłowniki. Gdy dobraliśmy właściwy model, klapa bagażnika będzie otwierała się płynnie i zatrzyma się na w optymalnej pozycji – nie będzie opadała nam na głowę.

W większości współczesnych samochodów sprężyny gazowe instalowane są w bagażnikach, a w niektórych modelach również pod maską lub w drzwiach. Choć zwykle zupełnie ich nie dostrzegamy, to jednak pełnią niezwykle ważną funkcję, w znaczący sposób ułatwiając codzienną obsługę pojazdu. Na szczęście tego typu podzespoły są tanie i gdy tylko zajdzie taka potrzeba, możemy szybko wymienić je na nowe. Co ważne, z powodzeniem można zrobić to samodzielnie.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz