Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

74 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Inne zastosowania Inne zastosowania
Akcesoria Akcesoria
Konfigurator Konfigurator

Siłowniki gazowe w wózkach widłowych – jakie mają zastosowanie?

   03/16/2021 07:30:36    0 Komentarze

Ze względu na dużą uniwersalność zastosowań, niską awaryjność i bezobsługowy charakter, sprężyny gazowe pojawiają się współcześnie w wielu kategoriach pojazdów, maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się je przede wszystkim do unoszenia ciężkich elementów konstrukcyjnych, na przykład klap bagażników i masek samochodowych. W przypadku wózków widłowych ich zastosowania są jednak nieco inne, znacznie szersze. Do czego zatem używa się sprężyn w wózkach?

Obsługa drzwi i okien w wózkach widłowych

Gdy siła sprężyny gazowej jest dostosowana do ciężaru unoszonego elementu, wówczas może go bezproblemowo wypchnąć (wystarczy użycie niewielkiej siły inicjującej) i co więcej, utrzymać w takiej pozycji bez ryzyka samoczynnego zamknięcia. To rozwiązanie znacząco poprawiające komfort obsługi pojazdów wyposażonych w ciężkie elementy konstrukcyjne, które wymagają unoszenia lub uchylania, wpływające również na poprawę bezpieczeństwa operatora obsługującego dany pojazd.

W przypadku tradycyjnych samochodów osobowych siłowniki gazowe wykorzystywane są przede wszystkim do unoszenia klap bagażników, ewentualnie masek samochodowych. W wózkach widłowych ich zastosowanie jest nieco inne, znacznie szersze.

Podstawowym przeznaczeniem sprężyn instalowanych w wózkach jest otwieranie przeszklonych, ciężkich drzwi oraz okien uchylanych. Sprężyna gazowa do drzwi wózka widłowego ułatwia ich otwieranie i zwiększa bezpieczeństwo obsługi, zapobiegając ich samoczynnemu zamknięciu podczas pracy, na przykład od silniejszego podmuchu wiatru. Odpowiednio dobrany siłownik odepchnie drzwi już w momencie użycia niewielkiej siły przy otwieraniu. Drzwi uzupełnione właściwie dobranym siłownikiem, po ręcznym otwarciu na szerokość zaledwie kilku-kilkunastu centymetrów, powinny otworzyć się do końca już automatycznie i co ważne, pozostać w tej pozycji do momentu, aż operator zechce je zamknąć. Drzwi zabezpieczonych siłownikiem nie zamknie silniejszy podmuch wiatru czy przypadkowe, delikatne szturchnięcie przechodzącej obok wózka osoby. Siłowniki gazowe w wózkach widłowych używane są również do uchylania okien tylnych, a w niektórych modelach pojazdów, także do unoszenia i przytrzymywania okien lub włazów dachowych. Sporadycznie tego typu elementy używane są także jako rodzaj wspomagania wideł, ułatwiając szybkie ustawienie ich w pożądanym, wyjściowym rozstawie.

Obsługa osłon akumulatorów i butli z gazem

Akumulatorowe wózki widłowe, oprócz sprężyn instalowanych w drzwiach, oknach czy włazach dachowych, bardzo często wyposażone są również w siłowniki gazowe przeznaczone do unoszenia i przytrzymywania metalowych osłon zabezpieczających akumulatory. Dzięki ich zastosowaniu bieżąca obsługa, a tym bardziej wymiana akumulatorów jest znacznie łatwiejsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza. W przypadku wózków widłowych spalinowych napędzanych gazem, z butlami na gaz, które zabezpiecza się specjalną pokrywą ochronną, do jej unoszenia również stosuje się odpowiednio dobrane sprężyny. W zależności od modelu wózka, wielkości pokrywy i jej ciężaru, stosuje się jedną lub dwie sprężyny gazowe – ze względów bezpieczeństwa i wygody obsługi zwykle stosuje się rozwiązania bazujące na dwóch sprężynach. Gdy jeden siłownik ulegnie uszkodzeniu, drugi wciąż powinien mieć siłę do przytrzymania osłony, zapobiegając jej samoczynnemu opadnięciu.

Dobór właściwej sprężyny gazowej

Kluczem do wygodnej obsługi wózkowych drzwi, okien, klap i ciężkich metalowych osłon zabezpieczających akumulatory lub butlę z gazem jest wybór właściwego rodzaju sprężyny gazowej. Podzespół powinien mieć nie tylko właściwie dobraną siłę pchającą, ale także odpowiednią długość skoku, tak by obsługiwany przez niego element mógł się zamknąć i w pełni otworzyć.

Szukając nowych sprężyn gazowych, prócz doboru modelu o pożądanych parametrach technicznych (siła, długość skoku, długość całkowita, rodzaj zastosowanych gwintów montażowych), większą uwagą należy zwrócić również na jakość ich wykonania. Najlepszym wyborem są produkty markowe, na przykład oryginalne sprężyny gazowe FA Krosno – polski, jednocześnie jeden z największych europejskich producentów siłowników gazowych do samochodów, ciągników i maszyn rolniczych, pojazdów budowlanych czy właśnie wózków widłowych. Produktami wartymi większej uwagi są także oryginalne sprężyny niemieckiej produkcji, na przykład marki HAHN Gasfedern, która kilka lat temu połączyła się z firmą Stabilus, numerem jeden na europejskim rynku sprężyn gazowych dla branży motoryzacyjnej. Markowe sprężyny, choć często są zamiennikami, to jednak ze względu na jakość użytych do ich produkcji materiałów, charakteryzują się znacznie większą niezawodnością działania niż tańsze produkty pochodzące od mniej znanych producentów.

Stosowanie sprężyn gazowych w pojazdach magazynowych jest już powszechnie przyjętym standardem. Nawet jeśli wózek fabrycznie nie został wyposażony w bezobsługowe siłowniki gazowe, wciąż można je w nim zainstalować. Wystarczy zamontować odpowiednie sworznie w karoserii pojazdu oraz elemencie konstrukcyjnym, który ma być unoszony przez siłownik i gotowe. W sprężynę można doposażyć drzwi wózka widłowego czy tylne okno, tym samym znacząco zwiększając komfort jego obsługi.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie publikujemy)
   Strona: (strona www z http://)
* Komentarz:
Kod zabezpieczający