Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

74 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Inne zastosowania Inne zastosowania
Akcesoria Akcesoria
Konfigurator Konfigurator

Gdzie stosowane są siłowniki gazowe w maszynach rolniczych?

   05/13/2021 15:18:16    0 Komentarze

Do unoszenia ciężkich elementów konstrukcyjnych, przede wszystkim różnego rodzaju klap, ale także okien, włazów dachowych czy drzwi w pojazdach rolniczych od wielu lat wykorzystuje się sprężyny gazowe. To przystępne cenowo, nieskomplikowane w montażu, a przy tym w zasadzie bezobsługowe podzespoły techniczne, które w znaczący sposób poprawiają komfort użytkowania wielu kategorii maszyn, ciągników i przyczep rolniczych. Jak działają i gdzie się je stosuje?

Zastosowania siłowników gazowych w ciągnikach rolniczych

O ile w starszych modelach ciągników sprężyny gazowe stosowane były rzadko, zwykle w bardzo ograniczonym zakresie, o tyle w nowoczesnych pojazdach spotyka się je niemal zawsze – są jednym z podstawowych elementów wyposażenia kabin praktycznie wszystkich współczesnych ciągników rolniczych oraz wielu innych kategorii pojazdów wykorzystywanych w pracy na roli. Choć nie rzucają się w oczy, to jednak w znaczący sposób usprawniają codzienną obsługę ciągnika, ułatwiając m.in. uchylanie tylnej szyby kabinowej, drzwi czy okna dachowego, jeśli pojazd został w nie wyposażony. Niekiedy siłowniki gazowe wykorzystywane są również do unoszenia ciężkich elementów konstrukcyjnych osłaniających silnik – działają jak sprężyny gazowe do samochodów osobowych, do unoszenia masek lub bagażników. Unoszą klapę maski i przytrzymują ją w bezpiecznym położeniu, zapewniając wygodny dostęp do ukrytych pod nią układów mechanicznych czy elektrycznych pojazdu.

W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe rodzaje sprężyn gazowych – klasyczne pchające oraz rzadziej spotykane ciągnące, stosowane w przypadku ograniczonej dostępności miejsca, gdy instalacja tradycyjnego siłownika jest utrudniona lub niemożliwa. W kabinach ciągników najczęściej stosuje się siłowniki gazowe pchające – wypychają okna i drzwi na zewnątrz, tym samym ułatwiając ich otwieranie.

Zastosowania sprężyn gazowych w maszynach rolniczych

Podobnie jak w przypadku większości współczesnych ciągników rolniczych, siłowniki gazowe stosuje się również w kabinach kombajnów zbożowych, samojezdnych kosiarek, sieczkarni oraz w wielu innych pojazdach specjalistycznych. Instaluje się je w uchylanych oknach i drzwiach, dzięki czemu codzienna obsługa tych elementów konstrukcyjnych jest wygodniejsza i bezpieczniejsza. Ze sprężynami gazowymi możemy spotkać się również w takich kategoriach maszyn rolniczych jak opryskiwacze czy opylacze – sprężyny gazowe ułatwiają ręczne rozsuwanie złożonych ramion, tym samym poprawiając komfort użytkowania wyposażonego w nie urządzenia. Powszechnym zastosowaniem siłowników gazowych w samojezdnych maszynach rolniczych jest także obsługa różnego rodzaju klap technicznych, które osłaniają wrażliwe elementy mechaniczne lub elektryczne podzespoły, chociażby takie jak akumulatory. Sprężyny gazowe stosuje się także w przyczepach wielu typów, na przykład w specjalistycznych przyczepach dedykowanych przewozowi koni. Odpowiednio dobrane pod względem siły ciągnącej siłowniki gazowe umożliwiają bezpieczne i wygodne unoszenie ciężkich klap, które pełnią funkcję rampy do wprowadzania i wyprowadzania zwierząt.

Kiedy wymienić siłownik i co wybrać na zastępstwo?

Ze względu na charakter wykonywanej pracy i duże obciążenia, na jakie narażony jest praktycznie każdy sprzęt rolniczy, nawet najlepsze siłowniki gazowe z czasem odmawiają posłuszeństwa i trzeba wymienić je na nowe. Typowym symptomem uszkodzenia sprężyny gazowej jest zauważalne ograniczenie siły jej działania – gdy nie ma ona siły wypchnąć ciężkiego elementu lub nie może zablokować go w optymalnej pozycji. W takiej sytuacji uszkodzony podzespół należy wymienić na nowy. Na szczęście tego typu sprzęt nie jest drogi, a jego duża dostępność i różnorodność pozwala na szybkie dobranie elementu o pożądanych parametrach technicznych. Oczywiście najlepiej zdecydować się na zakup produktu markowego, który zachowuje dużą sprawność działania w każdych warunkach, jest trwały i bezproblemowy w montażu. Przykładem takiego sprzętu są oryginalne sprężyny gazowe FA Krosno (polska produkcja) czy ich odpowiedniki produkowane przez znaną na rynku europejskim niemiecką firmę HAHN Gasfedern.

Wybierając nowy siłownik, szukamy modelu dedykowanego konkretnemu modelowi ciągnika lub innej maszyny rolniczej, ewentualnie zamawiamy podzespół o pożądanych wymiarach, oferujący określoną siłę pchającą lub ciągnącą – interesujące nas parametry możemy odczytać z korpusu zużytego siłownika. Gdy znajdziemy sprężynę gazową o pożądanej sile działania i wymiarach, należy jeszcze sprawdzić sposób jej montażu – gdy jest niezgodny z naszymi potrzebami, zawsze możemy dokupić dość tanie akcesoria montażowe, końcówki i sworznie.

Odpowiednio dobrana i prawidłowo zamontowana sprężyna gazowa to niezwykle przydatny sprzęt, który zwiększa komfort pracy w ciągniku czy kombajnie, poprawia wygodę obsługi samojezdnej kosiarki, przyczepy lub innej maszyny rolniczej. Dzięki siłownikom uchylanie okien, otwieranie drzwi czy unoszenie ciężkich klap metalowych jest znacznie wygodniejsze i bardziej bezpieczne. W związku z tym, gdy jeden z takich siłowników gazowych ulegnie uszkodzeniu, od razu warto wymienić go na nowy.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie publikujemy)
   Strona: (strona www z http://)
* Komentarz:
Kod zabezpieczający