Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

74 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Inne zastosowania Inne zastosowania
Akcesoria Akcesoria
Konfigurator Konfigurator

Jak wykonać łóżko samodzielnie?

   10/29/2021 10:48:17    0 Komentarze

Jeśli masz duszę majsterkowicza, chcesz zaoszczędzić lub po prostu zależy Ci na stworzeniu niepowtarzalnych mebli własnej konstrukcji, łóżko sypialniane bez trudu przygotujesz samodzielnie z wykorzystaniem kilku podstawowych narzędzi i ogólnodostępnych materiałów. Oczywiście mowa o samej ramie łóżka, ewentualnie o dodatkach w postaci tapicerowanego zagłówka czy obsługiwanego przez sprężyny gazowe pojemnika na pościel. Stelaż i materac kupujemy gotowe.

Projekt łóżka do sypialni

Największą zaletą łóżka własnej produkcji jest możliwość jego idealnego dopasowania do własnych potrzeb. Oczywiście projekt musi mieścić się w pewnych granicach, inaczej nie dopasujemy do niego gotowego materaca. Co prawda możemy zlecić wykonanie materaca na zamówienie, ale wówczas musimy się liczyć z drastycznym zwiększeniem kosztów. Do ramy o niestandardowym rozmiarze nie będą pasowały również gotowe stelaże, a samodzielne przygotowanie tego elementu jest nie tylko kłopotliwe, ale i czasochłonne. Dlatego najlepiej zdecydować się na budowę samej ramy łóżka pod standardowy materac o długości 200 cm i szerokości 90, 140, 160 lub 180 cm.

Ramę łóżka najłatwiej wykonać z drewna. Idealnie nadają się do tego deski sosnowe, które są materiałem stosunkowo tanim, łatwym w obróbce, a po odpowiednim zaimpregnowaniu, również trwałym i wyjątkowo estetycznym. Jeśli chcesz wyposażyć łóżko w pojemnik na pościel, potrzebna będzie jeszcze płyta wiórowa – sklejka lub płyta HDF. Zamiast wysuwanej szuflady, dla uproszczenia całej konstrukcji, warto zdecydować się na siłowniki gazowe łączące stelaż z ramą łóżka. Dzięki nim zyskasz wygodny dostęp do pojemnika na pościel, a koszt budowy łóżka znacząco się nie zwiększy. Płyta drewniana o większej grubości, na przykład MDF, przyda się do wykonania zagłówka. Dla zwiększenia dekoracyjności całej konstrukcji taki zagłówek można dodatkowo obić wybranym materiałem tapicerskim.

Potrzebne narzędzia i materiały

Gdy masz już wizję wymarzonego łóżka drewnianego, przygotuj jego rysunek techniczny. Dzięki rysunkowi z wymiarami poszczególnych elementów zminimalizujesz ryzyko kosztownych błędów i przyspieszysz montaż. Następnie musisz zgromadzić potrzebne materiały i narzędzia. Oprócz desek sosnowych potrzebne będą również płyty wiórowe – HDF lub sklejka do wykonania dna pojemnika na pościel oraz płyta MDF do przygotowania zagłówka. Poza tym musisz zaopatrzyć się we wkręty do drewna, a jeśli zależy Ci na stworzeniu pojemnika otwieranego od góry, również w sprężyny gazowe o odpowiednio dużej silne działania.

Jeśli skupiasz się na przygotowaniu samej ramy z pojemnikiem i dekoracyjnym zagłówkiem, musisz zaopatrzyć się także w gotowy stelaż metalowy i materac o dopasowanych do niego wymiarach.

Podstawowe narzędzia, jakich potrzebujesz to:

- pilarka do drewna i wyrzynarka;
- zestaw wkrętaków lub wkrętarka z zestawem bitów;
- wiertarka i wiertła do drewna;
- szlifierka i materiały ścierne;
- młotek ciesielki i gwoździe, ewentualnie zszywacz tapicerski;
- przybory malarskie, bejca, lakier lub farba do drewna.

Samodzielna budowa łóżka z pojemnikiem na pościel

Pracę rozpoczynamy od docięcia desek i płyt wiórowych na pożądany wymiar. Następnie szlifujemy deski i zabieramy się za skręcenie ramy. Warto pamiętać o belce poprzecznej, która usztywni całą konstrukcję i zapobiegnie odkształcaniu się boków łóżka. Belkę możemy wykonać z kantówki lub zwykłej deski, którą umieszczamy na środku ramy. W ten sposób blokujemy i usztywniamy jej boki. Jeśli decydujemy się na łóżko z pojemnikiem na pościel, wówczas zamiast jednej belki stosujemy kilka wąskich deseczek. Następnie mocujemy na nich dociętą płytę HDF lub zwykłą sklejkę. Płyta przytwierdzona jedynie do ramy łóżka pod wpływem ciężaru pościeli może się dość szybko zarwać. Od wewnętrznej strony ramy przygotowujemy również otwory pod elementy mocujące siłowników gazowych, które wcześniej przytwierdzamy do stelaża – w sprzedaży znajdziemy gotowe stelaże metalowe ze sprężynami gazowymi i elementami mocującymi.

Jeśli decydujemy się na dekoracyjny zagłówek, możemy zamówić płytę MDF na wymiar lub kupić surową płytę i wyprofilować ją w pożądany przez siebie sposób przy pomocy wyrzynarki, a następnie obić materiałem tapicerskim. To pierwsze rozwiązanie jest szybsze i zdecydowanie łatwiejsze. Jednak przy wykorzystaniu ręcznego zszywacza tapicerskiego, samodzielne obicie zagłówka wybranym rodzajem tkaniny również nie powinno być zbyt trudne. Po wykończeniu zagłówka mocujemy go do ramy. Wcześniej drewnianą ramę bejcujemy i lakierujemy lub malujemy od zewnątrz wybranym rodzajem farby do drewna. Nie można zapomnieć również o nóżkach. Możesz kupić gotowe, atrakcyjnie profilowane nóżki drewniane lub wykonać je samodzielnie z kantówki, ewentualnie z pozostałych kawałków desek.

Na koniec do ramy mocujemy wcześniej zakupiony stelaż i siłowniki gazowe. Trzeba pamiętać, by siła sprężyn gazowych była dopasowana do ciężaru stelaża wraz z materacem. Jeśli nie masz pewności, jaki model siłowników wybrać, zawsze możesz poprosić o pomoc w sklepie zajmującym się sprzedażą tego typu akcesoriów. Po zainstalowaniu stelaża należy jeszcze sprawdzić, czy mieści się w ramię i umieścić na nim materac. Gotowe! Od tego momentu możesz korzystać z samodzielnie wykonanego łóżka.

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie publikujemy)
   Strona: (strona www z http://)
* Komentarz:
Kod zabezpieczający