Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

74 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Inne zastosowania Inne zastosowania
Akcesoria Akcesoria
Konfigurator Konfigurator

Zastosowanie sprężyn gazowych w gospodarstwie domowym

   11/08/2021 14:58:57    0 Komentarze

Niskie ceny w połączeniu z dużą niezawodnością działania i uniwersalnością zastosowań sprawiają, że sprężyny gazowe powoli przestają być kojarzone wyłącznie z samochodowymi bagażnikami. To sprzęt powszechnie stosowany już nie tylko w motoryzacji, ale także w branży meblarskiej czy szerzej, stolarskiej. Siłowników używa się m.in. jako elementów ułatwiających codzienną obsługę włazów i okien dachowych, szafek kuchennych, a nawet łóżek sypialnianych.

Krótkie wyjaśnienie – co to jest sprężyna gazowa?

To bezobsługowy, zamknięty element składający się z cylindra i tłoczyska oraz pomniejszych części umożliwiających sprężanie i rozprężanie zamkniętego w cylindrze gazu roboczego, najczęściej azotu. Siłowniki gazowe różnią się od siebie rozmiarami, sposobem montażu oraz oferowaną siłą działania. Ich cechą wspólną jest bezobsługowy charakter – to automatyczny sprzęt, który wspiera pracę ludzkich mięśni przy unoszeniu różnorodnych elementów konstrukcyjnych, najczęściej ciężkich klap, tak jak dzieje się to w przypadku bagażników samochodowych.

Okna i włazy dachowe a także świetliki magazynowe

We współczesnych domach z dachami stromymi okna montowane są już nie tylko na ścianach szczytowych, ale coraz częściej wbudowuje się je w konstrukcję samego dachu. Ze względu na sposób instalacji, użytkowanie tego typu okien, na przykład ich uchylanie bez zastosowania systemu dodatkowych podpórek i blokad, byłoby nie tylko niewygodne, ale i mało bezpieczne. Rozwiązaniem problemu okazały się sprężyny gazowe, które ułatwiają uniesienie ciężkiego okna (takie okna nie otwierają się w sposób tradycyjny, w lewą lub prawą stronę, a unoszone są do góry). Sprężyny zwiększają również bezpieczeństwo użytkowania takiego okna, blokując je w pożądanym położeniu bez konieczności stosowania dodatkowej podpórki. Siłowniki gazowe wykorzystuje się nie tylko do obsługi okien dachowych, ale i wszelkiego rodzaju włazów instalowanych na dachach stromych. Dzięki nim unoszenie metalowych włazów jest łatwiejsze i bezpieczniejsze dla użytkownika. Sprężyny znajdują także zastosowanie w świetlikach dachowych magazynowych i przemysłowych.

Uniwersalnych sprężyn gazowych używa się nie tylko w przypadku okien i włazów dachowych, ale także wielu innych rodzajów klap, z jakimi możemy spotkać się we współczesnych domach. Dobrym tego przykładem są klapy podłogowe. Po zainstalowaniu sprężyn gazowych uniesienie ciężkiej klapy nie wymaga dużej siły fizycznej i stosowania dodatkowej podpórki, która zabezpieczy klapę przed samoczynnym opadnięciem i zatrzaśnięciem. Siłowników gazowych używa się również w wielu rodzajach włazów technicznych zabezpieczających zbiorniki podziemne czy umieszczone pod ziemią instalacje.

Szafki ścienne, łóżka i inne rodzaje mebli

Podobnie jak w przypadku bagażników samochodowych, różnego rodzaju klap i włazów, sprężyny gazowe pomagają także w bezpiecznym unoszeniu frontów szafek meblowych. To rozwiązanie sprawdzone i praktykowane od wielu lat, wykorzystywane m.in. w celu ułatwienia obsługi kuchennych szafek ściennych. Dzięki siłownikom gazowym można zrezygnować ze stosowania tradycyjnie uchylanych drzwiczek. Ich miejsce zastępują unoszone fronty, co zapewnia wygodny dostęp do wnętrza szafki umieszczonej na większej wysokości. Podobne rozwiązanie stosowano już wiele lat temu w meblach salonowych do zabezpieczenia frontów barków – siłowniki gazowe pozwalają opuszczać ciężki front w sposób delikatny, bez ryzyka uszkodzenia zawiasów.

Współcześnie ze sprężyn gazowych coraz częściej korzystają również producenci mebli sypialnianych. W sprzedaży dostępne są gotowe stelaże ze sprężynami gazowymi przeznaczonymi do mocowania w drewnianej ramie łóżka. Dzięki nim można zrezygnować z wysuwanej szuflady na pościel – dostęp do pojemnika zyskuje się poprzez unoszenie metalowego stelaża ze znajdującym się na nim materacem. To rozwiązanie dobrze sprawdzające się w małych sypialniach, gdzie brakuje miejsca na wygodne korzystanie z systemu wysuwanych szuflad. Siłowniki gazowe mogą być używane również w ławach i stołach podnoszonych. W przypadku tego typu mebli najczęściej stosuje się sprężyny blokowane, które zapewniają bezstopniową regulację przy podnoszeniu i opuszczaniu. Dzięki nim szybkie uniesienie ciężkiego blatu przestaje być jakimkolwiek problemem.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań sprężyn gazowych w przemyśle meblarskim nie są jednak ani szafki ścienne, ani łóżka sypialniane. To sprzęt od wielu lat wykorzystywany do produkcji popularnych foteli biurowych, obrotowych. Dzięki użyciu blokowanej sprężyny gazowej istnieje możliwość łatwej regulacji wysokości siedziska takiego fotela. Zakres regulacji zależy oczywiście od modelu zastosowanej sprężyny, jednak zawsze jest on płynny. Z podobnym rozwiązaniem możemy spotkać się również w autobusach, ciągnikach rolniczych czy pojazdach ciężarowych – sprężyny gazowe pomagają w płynnej regulacji fotela kierowcy.

Liczba możliwych zastosowań dla siłowników gazowych wciąż rośnie. Wpływa na to nie tylko większa dostępność tego typu akcesoriów, ale i stałe dążenie do wprowadzania rozwiązań, które mają realny wpływ na poprawę komfortu naszego codziennego życia. Doskonałym tego przykładem są sprężyny gazowe instalowane w łóżkach sypialnianych, o czym kilka-kilkanaście lat temu mało kto myślał. A Twoim zdaniem, jakie nowe zastosowania dla sprężyn gazowych pojawią się w najbliższym czasie?

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (nie publikujemy)
   Strona: (strona www z http://)
* Komentarz:
Kod zabezpieczający