Uniwersalne

Długość całkowita [mm]

71 - 1447
od: 
do: 

Długość skoku [mm]

10 - 700
od: 
do: 

Siła [N]

10 - 6000
od: 
do: 

Producent

Pojazdy osobowe

Marka

Model

Rocznik

Ciężarówki

Marka

Model

Rocznik

Autobusy

Marka

Model

Rocznik

Rolnicze i budowlane

Marka

Model

Na jakiego producenta sprężyn gazowych warto się zdecydować?

   08/25/2021 10:18:29    0 Komentarze

Na jakiego producenta sprężyn gazowych warto się zdecydować?

Unoszenie ciężkich klap, włazów, okien, samochodowych masek czy bagażników jest dziś znacznie łatwiejsze dzięki popularyzacji stosunkowo prostego wynalazku, jakim jest siłownik pneumatyczny. Współczesne sprężyny gazowe znalazły zastosowanie w wielu branżach. Powszechnie stosuje się je m.in. w motoryzacji, przemyśle meblarskim i maszynowym. Coraz częściej wykorzystywane są również przy produkcji specjalistycznego sprzętu medycznego i sportowego, okien dachowych, w reklamie i gastronomii.

Czym są sprężyny gazowe?

W ujęciu technicznym są to urządzenia mechaniczne wykorzystujące energię sprężonego gazu do wytworzenia siły potrzebnej do wypchnięcia określonego elementu, najczęściej jakiegoś rodzaju klapy, okna czy włazu. Na co dzień spotykamy je w samochodach, gdzie wykorzystuje się je do unoszenia ciężkich klap bagażników samochodowych, a niekiedy również masek czy otwieranych pionowo drzwi. Coraz częściej ze sprężynami gazowymi możemy spotkać się również w domach prywatnych – używa się ich do regulowania wysokości siedziska w fotelach obrotowych, do unoszenia frontów szafek kuchennych czy bezpiecznego opuszczania drzwiczek w meblowych barkach. Współcześnie siłowniki gazowe stają się również często stosowanym elementem technicznym ułatwiającym użytkowanie – unoszenie okien i włazów dachowych.

Typowa sprężyna gazowa składa się z cylindra (korpusu) i przesuwającego się w jego wnętrzu tłoczyska zakończonego tłokiem. Wciskając tłoczysko do wnętrza cylindra, sprężamy znajdujący się w jego wnętrzu gaz, dzięki czemu po zwolnieniu blokady siłownik ma siłę do wypchnięcia przytwierdzonego do niego ciężkiego elementu konstrukcyjnego. Efektywność działania sprężyny pneumatycznej zależy od ilości znajdującego się w cylindrze gazu oraz szczelności całego układu. Na ogół jest tak, że im większa objętość cylindra, tym większa siła jego działania. Gdy dojdzie do wygięcia tłoczyska lub uszkodzenia uszczelki i związanego z tym wycieku gazu, siłownik będzie działał z mniejszą efektywnością lub zupełnie odmówi posłuszeństwa. Dlatego szukając sprzętu na zmianę, warto stawiać na produkty znanych marek – z gwarancją wysokiej jakości wykonania, wyprodukowane z materiałów odpornych na odkształcenia, z trwałymi tłoczyskami i porządnymi uszczelkami.

Aktualnie największymi producentami siłowników gazowych na rynek europejski i rynki światowe są takie firmy jak niemiecki Stabilus, należąca do niego od 2016 roku, również niemiecka marka HAHN Gasfedern, a także francuska firma Defta Airax czy polskie FA Krosno. Siłowniki gazowe tych firm to sprzęt powszechnie stosowany przez największych producentów samochodów, pojazdów budowlanych i rolniczych na świecie.

Niemiecka jakość w rozsądnej cenie

Jedną z pierwszych na świecie firm, jakie zajęły się masową produkcją siłowników pneumatycznych, najpierw dla branży motoryzacyjnej, a później również dla innych działów gospodarki był niemiecki Stabilus. To firma założona w 1934 roku, której nazwa jest pochodną produkowanego przez nią podzespołu – pneumatycznego stabilizatora, który poprawiał komfort jazdy ówczesnymi, pozbawionymi amortyzacji samochodami. Współcześnie wciąż jest to jeden ze światowych liderów w produkcji siłowników gazowych. W 2016 roku firma przejęła innego niemieckiego producenta sprężyn gazowych, przedsiębiorstwo HAHN Gasfedern – założona w 1960 roku firma produkująca siłowniki gazowe najpierw dla branży meblarskiej, a później także motoryzacyjnej i wielu innych. Jako pierwsza w 1988 roku wprowadziła na rynek odporne na korozję siłowniki pneumatyczne dla jachtów. W aktualnej ofercie obu niemieckich marek znajdziemy mnóstwo modeli specjalistycznych siłowników pchających, ciągnących i blokowanych, dostępnych w wielu rozmiarach, dedykowanych różnorodnym zastosowaniom – dla przemysłu meblowego, samochodowego, lotniczego, morskiego, dla branży rolniczej, medycznej, gastronomicznej, logistycznej, spożywczej oraz wielu innych.

Polskie siłowniki gazowe do samochodu, ciągnika lub mebli

Sprawdzoną alternatywą dla dość drogich siłowników pneumatycznych pochodzących od niemieckich producentów czy od francuskiej marki Defta Airax są równie dobre podzespoły polskie, produkowane przez takie firmy jak FA Krosno. To kontynuator tradycji dawnej Fabryki Amortyzatorów z Krosna, firmy założonej tuż po zakończeniu II wojny światowej, która nie potrafiła odnaleźć się w realiach gospodarki wolnorynkowej. Po przejęciu zakładów przez trzech polskich inwestorów w 2006 roku cała działalność firmy skupiła się na produkcji sprężyn gazowych. Dziś jest to jeden z największych europejskich producentów tego typu podzespołów – oryginalne sprężyny gazowe FA Krosno możemy znaleźć obecnie w wielu nowych samochodach i maszynach rolniczych największych światowych producentów. To sprzęt cieszący się doskonałymi opiniami, charakteryzujący się dużą niezawodnością działania, trwały i co równie ważny, konkurencyjny cenowo, zwłaszcza w porównaniu ze sprzętem zachodnich producentów.

Rynek siłowników pneumatycznych stale rośnie. To urządzenia znajdujące coraz więcej zastosowań, wykorzystywane przez wiele nowych branż. Rosnące zainteresowanie tego typu sprzętem sprawiło, że na rynku pojawiło się wielu drobnych oraz azjatyckich producentów oferujących sprężyny gazowe wątpliwej jakości. Jeśli szukasz trwałych podzespołów z gwarancją niezawodności działania, wybieraj oryginalne sprężyny gazowe FA Krosno, ewentualnie sprężyny Stabilus, Defta Airax czy HAHN Gasfedern.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodać komentarz